foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Jesteśmy szkołą, która zapewnia wszechstronny rozwój osobowości uczniów. Wspomaga rodzinę w procesie wychowania. Gwarantuje nauczanie przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, opierającą współpracę z uczniami i rodzicami na zasadzie partnerstwa. Jest przyjazna dla ucznia, rodziców i nauczycieli.

Narodowe Czytanie z towarzyszeniem lamp naftowych
w Szkole Podstawowej nr 3

 

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego oraz Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Natomiast 11. Narodowe Czytanie odbywało się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów” w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

SP nr 3 w Raciborza również wzięła udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Rok wydania „Ballad i romansów” jest jednocześnie rokiem narodzin słynnej postaci nierozerwalnie związanej z ziemią gorlicką, pioniera przemysłu naftowego, wynalazcy lampy naftowej, działacza niepodległościowego, polskiego geniusza — Ignacego Łukasiewicza.

Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w cyklu różnorodnych zajęciach, którym towarzyszyły lampy naftowe oraz wirtualna wycieczka w tereny bliskie Łukasiewiczowi. Czytali następujące ballady: „Świteziankę”, „Świteź”,  „Panią Twardowską”, „Powrót taty” czy „Lilie”. Oprócz różnorodnych zadań grupowych, wykonano komiksy do ballad oraz ciekawe scenki pantomimiczne, które pokazały niesamowite zaangażowanie uczniów. zajęcia zorganizowały nauczyciele języka polskiego oraz nauczyciel-bibliotekarz: Ewa Bochnia-Hetman, Oksana Leszczyńska oraz Sylwia Labocha.