foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Jesteśmy szkołą, która zapewnia wszechstronny rozwój osobowości uczniów. Wspomaga rodzinę w procesie wychowania. Gwarantuje nauczanie przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, opierającą współpracę z uczniami i rodzicami na zasadzie partnerstwa. Jest przyjazna dla ucznia, rodziców i nauczycieli.

Filtr
 • Rodzice czytają dzieciom

   

  28 września uczniowie z klasy I wzięli  udział w zajęciach, które są realizowane w ramach akcji „Rodzice czytają dzieciom” mającej na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród młodszych dzieci i ich rodziców. Nasze zaproszenie do głośnego czytania jako pierwsze przyjęła Pani Bożena Glenc  która czytała baśń J. Porazińskiej „Dwanaście miesięcy”. Uczniowie słuchali głosu zaangażowanego  w czytanie rodzica, mogli  obserwować  mimikę i gesty.  Spotkanie to było dla dzieci okazją do wspaniałej zabawy z książką, a na przyszłość zachętą do rozbudzenia zainteresowań czytelniczych.
  Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy kolejnych rodziców.

  Nauczyciel klasy 1 K. Pacharzyna, nauczyciel bibliotekarz O. Leszczyńska

 • Chociaż wydaje się, że umiejętność korzystania z tradycyjnych słowników i encyklopedii w dobie Wikipedii  zanika, warto pokazać uczniom, gdzie szukać sprawdzonych informacji, których nie znajdą w Internecie. Dzisiaj  uczniowie klasy 3b wraz z opiekunem Aleksandrą Starostą  uczestniczyli w lekcji bibliotecznej "Encyklopedie i słowniki", która była utrwaleniem zajęć prowadzonych w klasie. Uczniowie poznawali różnice między słownikiem a encyklopedią oraz różne rodzaje słowników i encyklopedii.

  Nauczyciel bibliotekarz Oksana Leszczyńska

 •  

  W miniony piątek uczniowie klasy IIIa wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji uświadamiającej "Kocham słyszeć". Celem zajęć było poznanie funkcjonowania oraz znaczenia zmysłu słuchu, uwrażliwienie na potrzeby osób z wadą słuchu,  zapoznanie z protezami: aparatami i  implantami słuchowymi.

   

 • Akcja "Kredkobranie" 2022 zakończona powodzeniem!
  Dzięki Waszej pomocy udało się zebrać aż 49 kilogramów przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży z Kresów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie.

   

   

 • Dn. 28 października w naszej szkole zorganizowana została misyjna kawiarenka. Wolontariusze rozprowadzali przepyszne wypieki wykonane przez mamy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rzecz misji. Cieszymy się, że w ten sposób możemy przyczynić się do wspomagania dzieł misyjnych Kościoła.

   

 •  

  Święty Jan Paweł II

   

  W czwartek odbył się w naszej szkole apel poświęcony naszemu rodakowi św. Janowi Pawłowi II. Uczniowie przypomnieli pouczenia papieża, znaczące chwile z licznych pielgrzymek. Ramę całego programu stanowiły słowa "Nie lękajcie się!". Tym razem publiczność wykonywała wspólnie znane pieśni religijne wyświetlane na ekranie, co wprowadziło wszystkich uczestników w szczególny nastrój. Okolicznościowemu programowi artystycznemu towarzyszyła wyjątkowa dekoracja, którą utworzyły prace  uczniowskie wykonane na lekcjach religii i plastyki w kl. 1-8. Były to serca przedstawiające dwa dobre uczynki. Po części artystycznej ks. Proboszcz i Pan Dyrektor naszej  szkoły zabrali głos. Natomiast pod koniec spotkania uczniowie losowali fragmenty z Pisma Św., ktore  zabrali do przemyślenia.

 •  

  Opatrunek na ratunek

  Akcja "Opatrunek na ratunek" już w naszej szkole zakończona. Zebraliśmy mnóstwo. Były: gazy, kompresy, plastry, rękawice jednorazowe maseczki, termometry i wiele jeszcze innych opatrunków. Zamieszczamy szczegółowy wykaz. Policzone i spakowane zostało to wszystko aż do trzech kartonów. Dzisiaj zostało nadane na poczcie w Brzeziu.

  Ta zbiórka to piękny dar Waszego serca - kochani Rodzice i Uczniowie. DZIĘKUJEMYw imieniu tych, którym to będzie służyć.

 • Sprzątanie grobów

  W dni wolne od nauki szkolnej 8 uczniów naszej szkoły w ramach wolontariatu porządkowało zaniedbane groby na starym cmentarzu.Udało się sprzątnąć 15 grobów. Dziękujemy za piękny uczynek miłosierdzia!

 • Tydzień kodowania

  Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Kodowanie, czyli programowanie pomaga w kształtowaniu cyfrowej wyobraźni i wywiera najczęściej wpływ na wybór swojej drogi zawodowej w przyszłości.  Uczniowie naszej szkoły w klasach IV – VIII brali udział w tym wielkim wydarzeniu. Kodowali w różnych programach i językach programowania. W klasach III, IV, V i VIIużywali programów Baltie i Scratch. Natomiast w klasie VIII wpisywali kody w języku Python. W czasie kodowania powstawały różne projekty, np.: programy budujące domy, drogi lub programy wyświetlające pewne informacje dla użytkownika na monitorze komputera. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z udziału w tych interesujących warsztatach - „Code Week”. Kto wie, być może są wśród nas przyszli wielcy programiści?

  Zdjęcia z wydarzenia znajdują się na facebooku naszej szkoły.

 • Informuję Państwa o decyzjach podjętych wspólnie z raciborskim Sanepidem, w związku
  z pozytywnym wynikiem testu na wirusa Sars-CoV-2 u nauczyciela uczącego w naszej szkole.


  Uczniowie klas 4-8 od dnia 30.10.2020 ( piątek) do dnia 01.11.2020 (niedziela) przebywać będą na nadzorze epidemiologicznym
  Uczniowie są objęci nadzorem epidemiologicznym, co oznacza, że:
  - Rodzice mogą pracować
  - Rodzice są zobowiązani do codziennego pomiaru temperatury i obserwacji dziecka pod kątem wystąpienia niepokojących objawów tj. ból głowy, utrata smaku, utrata węchu, kaszel i ogólne osłabienie, a w razie wystąpienie objawów do powiadomienia o tym fakcie lekarza rodzinnego.

  Uczniowie proszeni są o:
  - ograniczenie swojej aktywności i ograniczenie kontaktów,
  - obserwacji swojego stanu zdrowia

  - Zajęcia zdalne będą się nadal odbywać za pośrednictwem aplikacji MS Teams zgodnie z planem lekcji i Procedurami zdalnego nauczania.

 • Biblioteka szkolna wzięła udział w ogólnopolskim  konkursie Empiku „1000 powodów by czytać ”

  Zostały zgłoszone dwie pracy konkursowe uczniów naszej szkoły. Kolejny etap to głosowanie przez aplikację mobilną .Głosować może każdy — sami uczniowie, rodzice, znajomi, lokalni patrioci, miłośnicy książek. Zachęcamy, aby głosy oddawać codziennie, co zwiększy szanse konkretnej szkoły.  Wystartuje on 28 października, wraz z rozpoczęciem głosowania na prace konkursu głównego.
  - Jeżeli marzycie, aby szkolna biblioteka zapełniła się 1000 nowych książek, to możecie to czytelnicze marzenie spełnić. Wszystko zależy od waszego zaangażowania! - zwraca się szkoła do uczniów, rodziców, sympatyków i całkiem obcych osób, które zechcą wesprzeć akcję.
  - Wszystko w Waszych rękach! - apeluje SP 3 w Raciborzu. Żeby do szkoły trafiło aż 1000 nowych książek, potrzebne są  wasze głosy.

  ZASADY KONKURSU

   

 • Akcja „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”


  Seria „Czytam sobie” to zestaw książek, które pomagają w nauce czytania. Już wkrótce  uczniowie klasy pierwszej będą mogli cieszyć się z wyprawek czytelniczych. Biblioteka szkolna zakwalifikowała się bowiem do akcji
  „Czytam sobie".

  Pierwsza klasa!” realizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej
  i Wydawnictwo HarperCollins Polska we współpracy z programem Szkoła Ucząca Się. Seria „Czytam sobie” to zestaw książek, które pomagają w nauce czytania. Seria została podzielona na trzy poziomy: „Poziom 1 – składam słowa”, „Poziom 2 – składam zdania” i „Poziom 3 – połykam strony”. Dzięki książeczkom dziecko nie tylko rozwija swoją wyobraźnię i poprawia myślenie, ale też buduje swoje poczucie wartości i pewność siebie. W oparciu o otrzymane dary biblioteka szkolna planuje także zorganizować cykl zajęć i lekcji bibliotecznych.


  Nauczyciel bibliotekarz Oksana Leszczyńska

 • Dzień Edukacji Narodowej

  – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Wikipedia

   

  Z okazji Dnia Nauczyciela składamy serdeczne życzenia


  wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu


  oraz tego, aby podejmowany trud


  był źródłem satysfakcji i społecznego uznania

   

  Życzenia uczniów naszej szkoły zostały zamieszczone na Facebooku szkolnym.

 • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
  jaką sobie ludzkość wymyśliła”

   Wisława Szymborska


   

  29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.
  W ramach akcji dla uczniów pierwszej klasy artyści z Bajkolandii czytały  bajkę”Cudowna kłódka”a na zakończenia  uczniowie otrzymały zadanie przygotować  prace plastyczne ,które będą zaprezentowane na wystawie.
  Dzień Głośnego Czytania był również okazją do zaprezentowania nowości czytelniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
   Nauczyciel bibliotekarz Oksana Leszczyńska.

  Książkożercy – nowa seria książek do nauki czytania

 • Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w Ogólnopolskim konkursie "Cukierek za życzliwość - i Ty możesz zostać wolontariuszem"

  Uczestnicy konkursu zakładają zeszyty "Dobrych uczynków", w których notują swoje szlachetne uczynki względem bliskich i obcych,  podając datę i osobę, dla której wykonany był dobry uczynek. Jeśli była to koleżanka lub kolega należy podać ich imiona a jeśli była to osoba znajoma  - np. Panu Janowi.
  Zeszyty powinny być uzupełniane samodzielnie, pismem ręcznym. Mile widziane rysunki i zdjęcia.
  Całość oddajemy do 15 stycznia 2021r. nauczycielowi religii. Komisja szkolna ustali kto zwyciężył i prześle zwycięską prace na dalszy etap konkursu.  
  Fundacja Dwa Skrzydła Anioła nagrodzi uczniów statuetkami Dwóch Skrzydeł Anioła, Świadectwami Szlachetności i Życzliwymi Cukierkami.
  Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dwaskrzydlaaniola.pl

 •  

   

   

   

   

  „Konstytucja ważna rzecz”          

            W murach Szkoły  Podstawowej  nr 3 w Raciborzu odbyło się bardzo ciekawe spotkanie w ramach „Tygodnia Konstytucji”. Uczniowie mieli  okazję uczestniczyć w nietypowych zajęciach warsztatowych przeprowadzonych przez właściciela kancelarii adwokackiej w Warszawie. Pan Karol Wojciechowicz z ogromnym zaangażowaniem drążył wszelakie tematy prawne związane z konstytucją. Prowadzący na dłużej zatrzymał się przy zasadzie wolności poglądów i wywołał tym niesamowitą burzę wymiany poglądów młodych ludzi. Zajęcia były niecodziennym przeżyciem dla uczniów. Mogli wcielić się w przedstawicieli prawa i wdawać wyroki w ważnych sprawach. To pozwoli im uzmysłowić sobie, jak ważną rolę odgrywa w naszym kraju konstytucja.

 •  

  Laureaci

  SZKOLANEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

  „SEGREGACJA I Recykling – czyli drugie życie śmiecia”

  zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski z okazji

  „Światowego Dnia Sprzątania Świata”

  Klasy I-III

  I miejsce Zuzanna Siwoń kl. II

  II miejsce Aleksandra Kasprzyk kl. II

  III miejsce Franciszek Niedbała kl. II

   

  Klasy V-VIII

  I miejsce Patrycja Dreja kl. V b

  II miejsce Aleksandra Dudek kl. VII

  III miejsce Julia Biskup kl. VI a

   

  Wyróżnienie: Natalia Linde kl. VIII

 • ZAPRASZAMY DO KONKURSU LITERACKIEGO "OSZCZĘDNA REKLAMA SKO"

  Należy wykonać pracę plastyczno- literacką, w której umieszczona będzie REKLAMA SKO.  

  Termin - do końca października!

  Prace składamy do pani Sylwii Labochy.

 • W dniu 7 października Powiatowy Szkolny Związek Sportowy organizował Turniej Drużynowy Finału Miejskiego w Szachach Wojewódzkich Igrzysk Dzieci. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w skład której weszli uczniowie klasy trzeciej.

   

   

   

  Drużyna w składzie Maja Luboń, Daniel Łysy, Piotr Dombek i Marcin Zając zajęła II miejsce. Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

 • Jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Tym razem pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa". Uczniowie klasy VIII poprowadzili apel, w którym zwrócili uwagę na rolę Ojca w naszym życiu oraz co z tego wynika dla nas. Wypowiedzi uczniów przeplatane były słowami św. Jana Pawła II i piosenkami połączonymi z tańcem.

  Pragniemy żyć według wskazań świętego Papieża.

   

   

 • W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Halowych Mistrzostwach Raciborza w lekkiej atletyce, gdzie zdobyliśmy 6 medali w pchnięciu kulą: Borys Czerniak I miejsce, Agata Hałacz ll miejsce, Dawid Niestrój Il miejsce, Zuzanna Szpilka lll miejsce, Katolina Parma III miejsce, Jakub Stawinoga lll miejsce.

 • Klasa 8a i 8b miała okazję uczestniczyć w imprezie, która ma zachęcić młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych do kontynuowania nauki w technikach oraz szkołach branżowych. Uczniowie z raciborskich szkół opowiadają swoim młodszym kolegom o specyfice kierunku kształcenia, który wybrali - lekcjach, praktykach oraz perspektywach zawodowych.

 • W czwartek rano uczniowie klas od I - IV wzięli udział w barwnym przedstawieniu w RCK pt Dorotka w krainie Oz. Bardzo się wszystkim podobało. Korzystając z wyjazdu do RCK, klasy pierwsza i druga po przedstawieniu poszły na lekcję muzealną. Tematem zajęć było " Co to jest muzeum? ". W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy oraz zwiedzili nasze Muzeum. Po spektaklu klasa IVa i IVb zwiedziły zamek raciborski. Poznali historię zamku, zwiedzili kaplicę, mogli nawet przymierzyć stroje i zrobić sobie zdjęcie ze więźniem. Na koniec wybrali się na spacer po parku.  

 • 17.10.2018 r. o godzinie 16 odbył się Konkurs Wiedzy zorganizowany przez  Miejską i Powiatową Bibliotekę w Raciborzu. Naszą szkołę reprezentowała Maja Weselak z Va, która uzyskała wyróżnienie. Poziom trudności w konkursie był bardzo wysoki. Należało opanować wszystkie elementy świata przedstawionego dwóch pozycji książkowych-  "Samotność  Bogów" Doroty Terakowskiej i  "Pozłacana rybka" Barbary Kosmowskiej. Maja dała radę- brawo!

   

 •  

    Co zrobić w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu? Jak wezwać pomoc i sprawdzić przytomność? Tego wszystkiego mogli nauczyć się uczniowie kl. I-VI. Przez dwa dni uczniów szkolił Ratownik Medyczny Pan Maciej Botorek. Starsi odbywali ćwiczenia praktyczne z fantomem, a najmłodsi szkolili się przez zabawę. Dzieci ćwiczyły wzywanie pomocy pogotowia,  uciski klatki piersiowej oraz wykonywali wdechy ratownicze, a także układali poszkodowanego w pozycji bocznej.Uczniowie mieli okazję zdobyć wiele umiejętności praktycznych. Może kurs ten stanie się  iskierką, rozpalającą w sercach dzieci pasję, którą będą chciały realizować w swoim życiu zawodowym. Dziękujemy Panu Maćkowi za  przekazanie nam cennej wiedzy.

 •  

   14 X 2015r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Z tej okazji program artystyczny przygotowali uczniowie kl. I a i kl. I b oraz kl. III. Oprócz wierszy i piosenek, zaprezentowali humorystyczną scenkę z "życia szkoły". Aktorzy dostarczyli widowni wielu wrażeń i emocji. Nie zabrakło też życzeń dla nauczycieli od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. W części oficjalnej głos zabrała  Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Popiel - Łapiniak, która złożyła życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom za trud, jaki wkładają w rozwój i wychowanie młodego człowieka. Uroczystość przygotowały p. Sylwia Locińska, p. A. Szamara i p. K. Pacharzyna.

   

 •  

    W naszej szkole dn.8 października 2015r odbył się Dzień Papieski. Scenariusz zawierał historię życia Karola Wojtyły, jego odpowiedź na Boże plany i dziękczynienie za Jego Pontyfikat. W tle wyświetlona została prezentacja multimedialna o Janie Pawle II. Inscenizację przygotowała klasa VI. Akcja przedstawienia rozgrywała się w klasie na lekcji religii, nauczycielką była s. Sylwia. Uczniowie śpiewali również pieśni, recytowali wiersze oraz grali na instrumentach. Opiekę nad całością sprawowały: s. Sylwia i Ewa Bochnia-Hetman.

 •  

    W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
  Witamy serdecznie chłopaka każdego.
  Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
  Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

  Dnia 30 września w kl. I b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca. Dziewczynki wręczyły chłopcom prezenty,złożyły życzenia, i odśpiewały uroczyste 100 lat!. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

 •  

   29. 09. 2015 r uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielami Straży Miejskiej.Pierwszaki miały okazję przypomnieć sobie oraz utrwalić zasady bezpiecznego i poprawnego poruszania się po drogach i ulicach. Zostały także ostrzeżone o różnych niebezpieczeństwach, jakie mogą czyhać na dzieci w czasie przejścia do szkoły i powrotu do domu. Uczniowie z dużym zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Za aktywność otrzymały od stróży prawa piękne odblaskowe kamizelki z logo miasta Racibórz.