foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Jesteśmy szkołą, która zapewnia wszechstronny rozwój osobowości uczniów. Wspomaga rodzinę w procesie wychowania. Gwarantuje nauczanie przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, opierającą współpracę z uczniami i rodzicami na zasadzie partnerstwa. Jest przyjazna dla ucznia, rodziców i nauczycieli.

Filtr
 • Na początku listopada podczas lekcji religii uczniowie klasy 3 i 4 po zapoznaniu się z życiem i pracą sługi Bożego ks. Jana Machy wykonywali prace plastyczną na Jego temat. Spośród prac wyłoniono kolejno prace:
  - I miejsce Kinga Jendrzejczyk 
  - II miejsce Iga Czerniak 
  - III miejsce Oliwia Soroczyńska.
  Wszystkie wymienione dziewczynki są uczennicami klasy czwartej. Prace zostały wysłane do Katowic, gdzie wezmą udział w drugim etapie - diecezjalnym. 
  Wszystkim biorący udział w konkursie dziękujemy a  wyróżnionym składamy gratulacje i życzymy kolejnego zwycięstwa.

 • Uwaga! Uwaga! Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza konkurs na swoje logo 
  i nazwę! Jeśli potrafisz rysować lub tworzyć grafikę, zaprojektuj logo dla naszego Koła Wolontariatu!
  
  1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas IV-VIII. Prace konkursowe muszą być realizowane indywidualnie. Uczestnicy konkursu są zobowiązani przedstawić własne projekty nienaruszające praw autorskich osób trzecich.
  
  2. Prace przedstawiające projekt logo można wykonać w formie rysunku na kartce A4 albo grafiki w postaci pliku graficznego w programie Paint.
  Propozycja nazwy koła może znajdować się poniżej lub powyżej projektu logo lub może zostać wpisana wewnątrz logo. Praca powinna przedstawiać znak mieszczący się w polu 15 cm x 15 cm.
  Logo powinno być czytelne, powinno wzbudzać pozytywne emocje oraz powinno być łatwo identyfikowane z celami i zadaniami wolontariatu. Projekt nie może zawierać elementów obraźliwych.
  
  3. Prace należy składać do 30.11.2021 r. Podpisane prace w wersji papierowej należy składać bezpośrednio u opiekunek koła (siostry Janiny, p. Diany Stryjskiej lub
  p. Alicji Szamary), zaś projekty w formie cyfrowej należy przesłać mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  
  4. Prace oceniane będą pod względem: zgodności projektu z celami i zadaniami wolontariatu, oryginalności pomysłu, czytelności i estetyki wykonania.
  
  SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!
 • Przez książkę do serca

  Ogólnopolska Akcja Czytelnicza ”Czytamy z sercem”   tematycznie nawiązuje do obchodzonego Światowego Dnia Serca oraz Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, których głównym celem jest przede wszystkim promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, ale także poszerzania wiedzy na tematy serca – jego budowy, funkcjonowania, chorób, a także szerokiej symboliki.

  W bibliotece szkolnej w trakcie spotkania uczniowie klas 1-3 wysłuchali fragmentu bajki autorstwa Aleksandry Chmielewskiej ”Ktoś” odczytanego przez uczniów 7A i 7B, obejrzeli inscenizację „O zwierzętach, które ciągle chorowały” ,prezentacje ”Jak działa serce?, ”poruszały” się przy teledysku” Skaczemy, biegniemy”.  Na zakończenie zajęć  uczniowie  dyskutowali  nt. zdrowego stylu życia, czyli przede wszystkim o racjonalnym  odżywianiu, uprawianiu sportu, umiejętności dobrego odpoczynku jako form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

  Nawiązując w rozmowie do symboliki serca nie zapomniano o potrzebie czynienia dobra, o przyjaźni oraz konieczności rozwijania wrażliwości na cierpienie innych i niesienia pomocy osobom chorym.

  Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zapoznali się z wystawą książek „Przez książkę do serca”.

   

 • Nasza szkoła we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu z okazji Dnia Walki z Głodem
  i Ubóstwem zorganizowała zbiórkę artykułów spożywczych oraz słodyczy. Produkty zostały przekazane do Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pogrzebieniu . 
  W imieniu podopiecznych i pracowników placówki za życzliwość i  wielkie zaangażowanie w  akcję serdecznie dziękujemy.

 • Dnia 20 listopada br. w naszej Archidiecezji odbędzie się beatyfikacja ks. Jana Machy.

  Z tej okazji organizowany jest konkurs;

  - plastyczny dla klas I - IV

  (zgodnie z regulaminem ma być przeprowadzony w szkole - już odbył się na lekcji religii)

  - multimedialny dla klas V- VIII

  (dołączony regulamin oraz linki stron, z których można skorzystać przygotowując prezentację).

  Uczniom, którzy wyrażą chęć udziału w konkursie, zostaną przekazane (w przyszłym tygodniu) do wypełnienia stosowne dokumenty. 

  Prace oddajemy najpóźniej do 15 listopada s. Janinie.

  Regulamin

  Linki do stron:

  https://janmacha.gosc.pl/Biografia

  https://ksmacha.pl

  https://dzieje.pl/postacie/jan-macha

  https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2021-06/beatyfikacja-ksiedza-jana-machy-w-katowicach.html

  https://radionadzieja.pl/wiara-zbliza-sie-beatyfikacja-ks-jana-machy/https://pl.aleteia.org/2016/12/03/ksiedza-jana-mache-scieto-na-gilotynie-kilka-minut-po-polnocy-byl-3-grudnia-1942-roku

   
 • UWAGA – Nauczanie zdalne w klasach I-III. 

   

  Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną i zakażeniami COVID-19 wśród pracowników naszej szkoły, zajęcia stacjonarne w klasach I – III decyzją Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Raciborzu, Naczelnika WEKiS oraz Dyrektora Szkoły zostają zawieszone od 4 do 13 listopada włącznie. 

  Od 04.11 do 13 11.2020r.  zajęcia będą przeprowadzane w formie zdalnej!!! 

 •  

  "Puchar Rzecznika Praw Dziecka"

  W minioną sobotę, uczniowie naszej szkoły rywalizowali w finale rozgrywek piłki nożnej w kategorii klas I-III oraz IV-VIII. Gdzie po zaciętej walce nasi najmłodsi sportowcy wygrali 2:1 ⚽  a ich starsi koledzy 2:0 ⚽. Podczas zmagań sportowych w rolę komentatora wcielił się były reprezentant Polski w piłce nożnej Sebastian Mila. Na zakończenie imprezy nasi wspaniali sportowcy otrzymali pamiątkowe medale oraz puchar. Jednak to nie był koniec, gratulacji i wyróżnień. Ponieważ o godzinie 16:30 w RCK odbyła się oficjalna gala na której uczniowie naszej szkoły otrzymali z rąk Rzecznik Praw Dziecka, Prezydenta Miasta Racibórz, Justyny Święty-Ersetic, Grzegorza Jakosza oraz Dżesiki Jaszek nagrody rzeczowe. Ukoronowaniem Gali był wspaniały koncert Golec Orkiestry. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

   

   

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

   

                  6 listopada uczniowie naszej szkoły świętowali już 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Odbyła się uroczysta akademia.

        Uczniowie mieli przed sobą trudne zadanie – przedstawić w krótkim czasie skomplikowaną historię Polski, a szczególnie okresu jej odrodzenia w dwudziestoleciu międzywojennym. W zainscenizowanych scenkach, w patriotycznych wierszach i pieśniach przedstawili przejmujący obraz walki o wolność, jej odzyskanie i  utrzymanie.

         Podniosły charakter wydarzenia stworzyły piękne  dekoracje. Program był wzbogacony o filmy i prezentacje multimedialne. Najważniejsze jest jednak to, że nie zabrakło humoru,   współczesnych scen z codziennego życia, które tworzyły naturalną, pełną ciepła atmosferę. Była to dla wszystkich prawdziwa lekcja patriotyzmu.

            Akademię przygotowała klasa IIIA i VI A i to im należą się szczególne słowa uznania. Nad całością czuwali: Krystyna Schroeder, Sylwia Labocha, Ewa Bochnia-Hetman, Monika Niedzbała, Michał Kobylak i Marceli Reszka.

 • I znowu sukces dla naszej szkoły! Dawid Dorna z klasy IVa zdobył trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie "Zostań Mistrzem Kaligrafii". Należy dodać, iż był jednym chłopcem, który musiał pokonać wielu uczestników, przybyłych z całego powiatu, w trudnej sztuce kaligrafii. Naszą szkołę reprezentowały dwie grupy. W  pierwszej były trzy osoby: Dawid Dorna, Weronika Hajduczek i Aleksandra Dudek- opiekun Pani Sylwia Labocha. Druga grupa obejmowała dwie osoby: Agatę Pater i Izabelę Lenort- opiekun Pani Ewa Bochnia- Bochnia Hetman. Wszyscy spisali się na medal!

 •  

  20 listopada 2018 r. to dzień, który na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków z Brzezia. Miały one okazję zobaczyć dzisiaj piękne przedstawienie patriotyczne pt. " Polska Niepodległa" w wykonywaniu uczniów naszej szkoły. Występ zakończył się pięknym polonezem w wykonaniu klasy 5a, do którego dołączyły przedszkolaki. Nad całością czuwały Pani Ewa Bochnia - Hetman i Pani Sylwia Labocha.

  Zapraszamy na fotorelację!

 •  

  9 listopada był szczególnym dniem w naszej szkole. Z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości uczniowie kl. 8b, 5a i 5b oraz kl. 6 przygotowali wzruszający program artystyczny. Pieśni, wiersze, scenki teatralne i taniec narodowy przypomniały wszystkim bogatą i jakże różnorodną historię Polski. Wszyscy widzowie otrzymali pamiątkowe kotyliony. Nad całością czuwali nauczyciele: Pani Ewa Bochnia- Hetman, Pani Sylwia Labocha, a przepiękny taniec przygotowała Pani Monika Niedzbała z klasą 5a. Oprawę muzyczną przygotował Pan Marceli Reszka, a techniczną Pan Michał Kobylak. Zapraszamy na fotorelację!

   

 •  

   

    W naszej szkole odbył się Dzień Misyjny połączony z światowym Dniem Walki z Głodem. Przybliżenie tematu pracy misyjnej przygotowała siostra Hania ze zgromadzenia sióstr Misjonarek Ducha Świętego. Siostra misjonarka opowiadała o własnych doświadczeniach opierając się na przygotowanej prezentacji i rekwizytach- pamiątkach misyjnych. Dekoracje na sali gimnastycznej przygotowały dziewczynki z grupy Dzieci Maryi.Siostra Sylwia grała piosenki, które uatrakcyjniły prelekcje s. Hani. Na przerwie działała kawiarenka misyjna z której dochód został przeznaczony na dzieci do Kamerunu.

 •  

   17 listopada w naszej szkole obchodzono Dzień Języków Obcych połączony z obchodami Dnia Świętego Marcina. Z tej okazji uczniowie klasy VI przygotowali krótki występ, w którym przybliżyli postać tego świętego. W Niemczech Dzień Świętego Marcina (Sankt Martinstag) zwany jest także Świętem Lampionów (Laternenfest). Po przedstawieniu został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy lampion. Konkurs ten został ogłoszony kilka tygodni wcześniej. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy. Druga część apelu była poświęcona obchodom Dnia Języków Obcych. Uczniowie w naszej szkole już od pierwszej klasy uczą się dwóch języków: niemieckiego i angielskiego. To właśnie w tych językach uczniowie klas I-VI śpiewali piosenki, recytowali wiersze, odgrywali scenki. Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli naszej szkoły: Panią Patrycję Ciemiengę, Panią Izabelę Sosnę, Panią Izabelę Iksal i Pana  Michała Kobylaka.

 •  

    W ciepły listopadowy wieczór uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły  spotkali się na uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Przypomnieliśmy historyczne dzieje Polski i jej trudną drogę do niepodległości. Spotkanie było okazją do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i wysłuchania poezji polskich poetów.

   

 •  

   11 listopada przedstawiciele Samorządu uczniowskiego naszej szkoły wzięli udział w miejskich obchodach rocznicy odzyskania Niepodległości. W Raciborzu. Katarzyna Psota, Zuzanna Kozieł, Patryk Orc  i Karol Pieczka wraz z panią dyrektor i opiekunem SU Aliną Pieczką uczestniczyli w uroczystej mszy świętej z pocztami sztandarowymi, przedstawicielami władz i oświaty, mieszkańcami Raciborza. Msza miała podniosłą atmosferę, uświetnioną przez orkiestrę dętą Plania. Po mszy św. Odbył się przemarsz przed pomnik arcybiskupa Gawliny a następnie pod pomnik Matki Polki. Tam po wysłuchaniu mowy okolicznościowej nasza delegacja złożyła kwiaty. To była refleksyjna, patriotyczna uroczystość...

   

 •  

    W dniu 6 listopada klasy 2 w ramach zajęć wychowania  fizycznego wybrały się do parku na jesienny spacer. W parku było wiele radości, dzieci zbierały liście, tworzyły z nich bukiety a na koniec zapanowało „jesienne szaleństwo” Zabawa była udana i wszyscy wrócili zadowoleni do szkoły. Z pozbieranych liści stworzyliśmy jesienne drzewa, które ozdobiły korytarz szkolny.

 •  

    30 października 2015 roku uczniowie klasy VI wybrali się na wycieczkę rowerową. Spod szkoły pojechaliśmy ścieżkami rowerowymi po nadodrzańskich wałach na Ośrodek Sportu i Rekreacji. W czasie postoju, na łące pobiegaliśmy i pograliśmy w piłkę. Na OSiRze graliśmy w kręgle, rywalizacja między grupami klasowymi była zacięta. Potem poszliśmy na siłownię na świeżym powietrzu i znowu pokopaliśmy w piłkę na głównej płycie raciborskiego stadionu – to była niezła frajda. Pomimo, że był to ostatni dzień października, pogoda nam dopisała. Mieliśmy okazję podziwiać piękno „Złotej polskiej jesieni…” Wycieczka była udana, wróciliśmy radośni, z rumieńcami…

   

 •    

    23 października 2015 roku klasy V a i V b odbyły wycieczkę ekologiczną. Poznaliśmy tego dnia działalność Trzech ważnych dla Raciborzan instytucji. Na początku autokar zawiózł nas do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Tam poznaliśmy sposoby uzdatniania wody pitnej dawniej i dziś. Wielu ludzi i wiele urządzeń pracuje, aby w naszych kranach płynęła czysta woda. Praca ogromnych pomp, system sterowania i laboratorium, zrobiły na nas wielkie wrażenie. Wiemy też, że raciborska woda jest dobrej jakości i można się jej napić prosto z kranu. Od teraz oszczędzanie wody nabrało dla nas nowego wymiaru. W Przedsiębiorstwie Komunalnym poznaliśmy zasady segregacji i gospodarowania surowcami wtórnymi. Patrząc na ogram korzyści jaki płynie z recyklingu, nie trzeba nas już będzie namawiać do wrzucania odpadów do odpowiednich koszów. Na końcu pojechaliśmy na Miejskie Składowisko Odpadów. Tam uświadomiliśmy sobie ogrom śmieci jakie produkuje Racibórz. Zadziwiły nas nowoczesne maszyny - kompaktory do ugniatania odpadów czy maszyna do rozdrabniania bioodpadów na kompost. Wszystkie śmieci są zasypywane ziemią, a na nich sadzi się las. A z biogazu składowisko produkuje prąd elektryczny na własne potrzeby i na sprzedaż.To zdumiewające jak ważne są dla mieszkańców takie przyziemne sprawy jak dostęp do wody czy możliwość utylizacji śmieci

 • SKŁAD RADY RODZICÓW

  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3  W RACIBORZU

  W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

   

   

  IMIĘ I NAZWISKO

  KLASA

  PEŁNIONA FUNKCJA

  Adriana Wrazidło

  Ia

  Członek Komisji Rewizyjnej

  Monika Starok

  Ib

  Członek Rady Rodziców

  Anna Fiołka

  IIa

  Członek Rady Rodziców

  Anna Cieślik

  IIb

  Członek Komisji Rewizyjnej

  Bogdan Gawliczek

  III

  Przewodniczący Rady Rodziców

  Joanna Kwiatkowska

  IV

  Sekretarz Rady Rodziców

  Bożena Kozieł

  Va

  Członek Rady Rodziców

  Helena Krakowczyk

  Vb

  Członek Rady Rodziców

  Piotr Orc

  VI

  Zastępca Przewodniczącego

  Rady Rodziców

    

 •  

    U uczniowie klasy 3 wybrali się  na łąkę i do ogrodu „PO ZDROWIE”. Zbierali najpopularniejsze zioła takie jak: pokrzywa rumianek, szałwia ,krwawnik , kosanka,lawenda , mięta czy bazylia. Przygotowali ciekawe informacje na ich temat  ,a potem wzięli  udział w wyjątkowych zajęciach. Dzieci poznawały sposoby wykorzystywania niektórych ziół i ich oddziaływanie zdrowotne na ludzki organizm. Dowiedziały się, które z ziół można stosować na określone dolegliwości, a także, co bardzo ważne, dlaczego zioła należy stosować pod opieką dorosłych. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i  wiedzą.Dzieci wykorzystały zebrane przez siebie rośliny. Zasuszyły je,  a później wykonały  zielnik do uzupełnienia klasowego kącika przyrody.

 •  

   

    W październiku, klasa Ia odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Raciborzu- Brzeziu. Klasa została zaproszona przez panią bibliotekarkę- Gabrielę Kolanowską z okazji urodzin Kubusia Puchatka. Uczniowie aktywnie brali udział w zorganizowanych przez panią bibliotekarkę zajęciach. Dzieci poznały historię powstania postaci Kubusia Puchatka, wysłuchały opowiadania o urodzinach misia i z wielkimi emocjami rywalizowały w konkurencjach ruchowych. Ponadto uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki, wyszukiwali pozycje wg swoich zainteresowań. Na zakończenie dowidzieli się co należy zrobić, aby móc korzystać z biblioteki.

  Zajęcia biblioteczne bardzo podobały się pierwszakom!

 •  

   

    Przed uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie kl. I a, I b i III wspólnie z wychowawczyniami przeszli pod POMNIK KU CZCI POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH I UCZESTNIKÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ. Wśród nich znajdują się dwaj polscy policjanci, którzy pochodzili z naszej miejscowości, a zostali zamordowani w Ostaszkowie. Minutą ciszy dzieci uczciły pamięć poległych w czasie walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wysłuchali też krótkiej lekcji historii oraz zapalili znicze.

 •  

    16 października przypada Światowy Dzień Walki  Głodem a 17  października   Dzień Walki z Ubóstwem . Nasza szkoła jak co roku włączyła się w akcję zbiórki artykułów spożywczych . Żywność przekazana została do Rejonowego Oddziału PCK oraz słodycze  do Domu Dziecka w Pogrzebieniu.Za serce okazane przez naszych rodziców w imieniu obdarowanych serdecznie dziękujemy.

 •  

    Z okazji urodzin Kubusia Puchatka uczniowie kl. Ib zostali zaproszeni na uroczystość do Miejskiej Biblioteki w Raciborzu . Organizatorem imprezy była bibliotekarka Pani Gabriela Kolanowska . Pani Gabrysia przeczytała  dzieciom bajkę o solenizancie Kubusiu i jego przyjacielach, a następnie zabawiała małych gości przy skocznej muzyce. Nie zabrakło uroczystego 100 lat oraz prezentów, które dla Kubusia wykonały samodzielnie dzieci. Na zakończenie wizyty każdy otrzymał od Misia małe słodkie co nieco. Uroczystość była udana i wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne urodziny Puchatka.

  Zapraszamy do galerii