foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Jesteśmy szkołą, która zapewnia wszechstronny rozwój osobowości uczniów. Wspomaga rodzinę w procesie wychowania. Gwarantuje nauczanie przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, opierającą współpracę z uczniami i rodzicami na zasadzie partnerstwa. Jest przyjazna dla ucznia, rodziców i nauczycieli.

Filtr
 • Ogłaszamy wyniki konkursu na maskotkę biblioteczną "Sowa - mądra głowa"
  organizowany przez Bibliotekę Szkolną. Na konkurs wpłynęło 20 prac.

   

  Dziękujemy wszystkim Uczestnikom konkursu, a Laureatom gratulujemy.

  Dziękujemy również Jurorom za wyłonienie Zwycięzców.

   

   

   

  Jury w składzie:

  Marcin Handziuk – dyrektor  szkoły

  Oksana Leszczyńska- nauczyciel bibliotekarz

  Krystyna Szroeder- wychowawca klasy 1

  Sylwia Locińska – pedagog szkolny

  przyznało następujące miejsca:

   

   

   

  Miejsce I:

  Klasa 2 - Alicja Fryt

   

  Miejsce II:

  Klasa 3 – Kasprzyk Ola

  Klasa 3 – Minko  Ola

   

  Miejsce III:

  Klasa 1 - Parma Sara

  Klasa 6a – Koszorek Paulina

   

  Wyróżnienia otrzymały:

  Klasa 2 – Kurowska Magda

  Klasa 2 – Tumula Zuzia

  Klasa 2 – Franiczek Oliwia

  Klasa 2 – Grochowicz Wiktoria

  Klasa 2 – Cieślik Ula

  Klasa 2 – Bocian Kuba

   

  Dla pozostałych Uczestników konkursu przygotowaliśmy również słodkie  upominki

  GRATULUJEMY!!!

 • Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klasy I a, które odbyło się 14 maja 2021r.  i było dla nich ogromnym przeżyciem.

  A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.

  Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

  Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie  zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek, oraz prośbami książki.

  Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki.

  Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

  Nauczyciel bibliotekarz Oksana Leszczyńska.

 • Nasza szkoła wzięła udział w XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-plastycznego
  Stefan Kardynał Wyszyński - Prymas Tysiąclecia naszym Patronem pt. (Nie)Zwyczajna Świętość.

   

  Taki duży, taki mały może świętym być …

  Jak kardynał nasz Stefan Wyszyński chcę uczciwie żyć.

  Szczerze czcić chcę Matkę Bożą i miłować tak jak on

  serce moje choć i małe niech miłością rozbrzmiewa tak jak dzwon.

  Chcę pomagać, być uczynnym, zawsze i wszędzie dobro nieść

  Miłość niech kieruje duchem i ciałem moim na Maryi cześć.

  A jak będę już dużym mężczyzną wciąż chcę z Prymasa przykład brać

  z otwartą duszą i umysłem czystym jak dąb mocny przy prawdzie trwać.

  Chcę łączyć, a nie dzielić, z obrazem Maryi w sercu przez życie iść

  bo wierzę w to, że każdy człowiek i duży i mały może świętym być.

  WIKTOR STARZYK
  Klasa II a.

   

  Zdobyliśmy dwie nagrody w następujących kategoriach:


  - wiersz - Wiktor Starzyk z klasy drugiej, zajął II miejsce
  - Lapbook - Emilia Tunk, uczennica klasy siódmej - III miejsce.

  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych tak wspaniałych sukcesów.

 • Terminy zwrotu książek

  10.06 - dzień dla 3-1 klas 

  9.00-10.00 dla klasy 3

  10.00- 11.00 dla klasy 2

  11.00-12.00 dla klasy 1

   

  15.06 - dzień dla 6-5 klas

  9.00 - 10.00 dla klasy 6

  10.00 - 11.00 dla klasy 5b

  11.00 - 12.00 dla klasy 5a

   

  19.06 - dzień dla 8-7 klas

  9.00 - 10.00 dla klasy 7

  10.00 - 11.00 dla klasy 8

  Instrukcja

 •  

  W miesiącu  maju chętni uczniowie z klas V wykonywali kapliczki z Matką Bożą.
  Pomysłowość i estetyka wzięła górę.
  Dziękujemy.

 •  

  100 dni przed urodzinami św. Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły zaczęli przygotowywać prezent,
  którym miał być łańcuch z dobrych uczynków zrobionych w szkole. Niestety nie udało sie zebrać uczynków do urodzin.
  Przeszkodził koronawirus. Ale prezent i tak został przygotowany.
  Składał się z 47 metrowego łańcucha, pięknych laurek i smacznych tortów, które nasi uczniowie przygotowali ze swoimi Rodzicami.
  Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie prezentu dla Ojca Świętego Jana Pawła II.

 • Uczeń klasy IVB Karol Kruczek zdobył wyróżnienie

  w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym:

  "Męka Pańska widziana oczami dzieci i młodzieży".

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 •  

     24.05.2016 w  Szkole Podstawowej  nr 3 im. K.K. Baczyńskiego w Raciborzu, odbyły się zajęcia profilaktyczne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Szkolenie przeprowadziła pani psycholog, terapeuta uzależnień ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii
  w Katowicach. Tematem spotkania było: „ Zaplątani w sieci”. Uczniowie odpowiadali anonimowona pytania w ankiecie, która była jednym z punków programu „Zaplątani w sieć”, jako pomiar zdystansowania wobec Internetuuczniów, a konkretniej wykrycie braku wolności w tej kwestii. Nauczyciele i rodzice dowiedzieli się, o najważniejszych zagadnieniach związanych z problematyką uzależnienia od komputera i Internetu. Omówiona została skala zjawiska, narzędzia diagnostyczne, które można zastosować w pracy w szkole oraz podstawy profilaktyki uzależnień od komputera i Internetu. Technokracja jest znakiem sygnowanej współczesności. Naturalnym zjawiskiem jest, że młodzież sięga po najmłodsze medium. Alfabetyzację komputerową w pokoleniach wchodzących w dojrzałość można ocenić, jako doskonałą, a co najmniej bardzo dobrą.  Niesie to prócz pozytywów i negatywne skutki, jak każde nasilające się zjawisko. W kontakcie z komputerem można wypracować dystans, zwłaszcza powinni nauczyć się tego zachłanni kontaktów i mocnych wrażeń ludzie młodzi. Program „Zaplątani w sieci” jest rozmową z młodymi, których trudno nie nazwać ekspertami Sieci. To jedna z bardziej efektywnych form pracy z młodzieżą. Nie tyle górowanie nad nastolatkami, co próba nawiązania odpowiednich relacji może przynieść pozytywne skutki - szansę na uchronienie przed uzależnieniem.

 •  

    Dnia 5 maja 2016 r. uczniowie klas Ia, Ib oraz III wraz z opiekunami udali się na wycieczkę autokarową do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum to powstało z  szacunku do chleba. Zgromadzone  w nim eksponaty które służyły do pieczenia chleba zbierane były przez wiele lat. Będąc w muzeum dzieci obejrzały film o historii, kulturze i tradycjach związanych z chlebem. Widziały mnóstwo starych urządzeń, które dawniej służyły do wypiekania pieczywa i wyrobów cukierniczych. Dowiedziały się również, jak wygląda typowy proces produkcyjny pachnącego bochenka. Największą  atrakcją było własnoręczne wykonanie bułki plecionki. Jednak najważniejszym celem zwiedzania było uzmysłowienie dzieciom poszanowania i szacunku do chleba. Dzieci były również w dawnej klasie szkolnej, w której zgromadzono wiele szkolnych przedmiotów z dawnych lat. Pisały też na oryginalnych kamiennych tabliczkach przy pomocy rysików.  Wycieczka uczniów do Muzeum Chleba  na długo pozostanie w ich pamięci. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji Mc' Donalds. Radości dzieci nie da się opisać.

 •  

    Uczniowie kl. Ia i Ib wzięli udział w lekcji bibliotecznej w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Gościem honorowym tego spotkania był absolwent naszej szkoły, Pan Maciej Botorek. Pan Maciek jest na co dzień strażakiem oraz ratownikiem medycznym. Opowiedział  o swojej ciężkiej i niebezpiecznej pracy, a następnie przeczytał dzieciom bajkę o dzielnym strażaku. Uczniowie byli zachwyceni spotkaniem. Dziękujemy Pani Marioli z Biblioteki Miejskiej w Raciborzu za zaproszenie, a Panu Maćkowi za poświęcony nam czas.

 • ZAPROSZENIE

  W dniu 24.05.2016  O godzinie 16: 00 odbędzie się szkolenie dla rodziców pt. „ Zaplatani w sieci”, na które bardzo serdecznie zapraszamy. Spotkanie realizowane jest w ramach programu szkolnej profilaktyki. Podczas spotkania poruszone zostaną najważniejsze zagadnienie związane z problematyką uzależnienia od komputera i Internetu. Omówione zostaną: skala zjawisk, narzędzia diagnostyczne, agresja związana z uzależnieniem dziecka od komputera i Internetu, oraz próby nawiązywania odpowiednich relacji z dzieckiem. Miejsce szkolenia: Szkolna sala gimnastyczna.

 •  

    28 kwietnia uczniowie klasy VI z wychowawcą pojechali na Dni Otwarte do Gimnazjum nr 2 w Raciborzu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć sale, ich wyposażenie oraz niektóre zajecia. Gimnazjaliści (także nasi byli uczniowie) przygotowali interesujacy program artystyczny m. in.: pokaz ćwiczeń akrobatycznych, taniec angielski i taniec cieni. Już wkrótce uczniowie klasy VI będą musieli dokonać wyboru nowej szkoły!

 • „Miłosierdzie trzeba skonkretyzować” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas VI Festiwalu Pozytywnych Wartości, zorganizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bieńkowicach 27 kwietnia.

  Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu: „Powiedz zbolałej ludzkości, niech się przytuli do miłosiernego serca mojego, a Ja ją napełnię pokojem” nawiązywało do słów św. Faustyny Kowalskiej. Motto przewodnie to przesłanie nadziei jakie Jezus Chrystus złożył na ręce św. s. Faustyny Kowalskiej – patronki tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Św. Faustyna, nasza rodaczka, poprzez żarliwe zaufanie i oddanie Bogu oraz tajemnicy Miłosierdzia Bożego zostawiła dzieciom i dorosłym szczególny przykład życia, który dziś może być właściwym drogowskazem na drodze do wzrastania w duchu pokoju, wolności, radości, powszechnego braterstwa oraz szacunku i wzajemnego zrozumienia dla ludzi ubogich i skrzywdzonych” – zapewniali organizatorzy. Młodzi wykonawcy i twórcy zaprezentowali się w pięciu kategoriach: muzycznej, plastycznej, literackiej, fotograficznej oraz biblijnej. „Miłość – przypomniał biskup – okazujemy sobie w bardzo prostych słowach, czyli proszę, dziękuję, przepraszam. Jeśli tak będziemy postępować, to możemy liczyć na to, że będziemy błogosławieni, czyli szczęśliwi” – podkreślił. Celem festiwalu, oprócz przybliżenia dzieciom i młodzieży postaci św. Faustyny Kowalskiej, była prezentacja dorobku artystycznego solistów, zespołów wokalnych, popularyzacja twórczości literackiej i dziennikarskiej młodych ludzi, piosenek mówiących o wyższych wartościach moralnych i duchowych, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu, gry na instrumentach, tańca wśród dzieci i młodzieży, publikacji internetowych i dziennikarskich (warsztaty edukacyjne).Nasza szkoła odniosła w festiwalu następujące sukcesy: - w konkursie muzycznym- I miejsce Karolina Kowol (opiekun s. Sylwia) - w konkursie literackim -wyróżnienie Aleksandra Koloska (opiekun E. Bochnia-Hetman) - w konkursie biblijnym 3 miejsce- Kinga Polak (opiekun s. Sylwia)

 •   Uczniowie klasy VI, V a i b oraz IVwdniach18-20kwietnia 2016 roku wraz z opiekunami tj.: Ewa Bochnia-Hetman, Izabelą Iksal, Aliną Pieczką i Michałem Kobylakiem śladami królów zwiedzili Ojców(m. in. Grotę Łokietka), najcenniejsze zabytki Krakowa (w tym Podziemia Rynku, skarby na Wawelu, Dzwon  Zygmunta), zamek królewski i skansen w Dobczycach oraz najstarszą na ziemiach polskich kopalnię soli w Bochni. Wszyscy uczniowie wrócili z wycieczki z wielkim bagażem wrażeń i miłych wspomnień!

 •   Uczniowie klas piątych w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie zrealizowali projekt propagujący zasady prawidłowego odżywiania. Treści związane z zasadami prawidłowego odżywiania były szczegółowo omawiane na wdzr. Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta bogata w produkty zbożowe , warzywa, owoce. Uczniowie świadomie wypowiadali się na temat zdrowych produktów w ich otoczeniu. Natomiast kulminacyjnym  momentem była praca w grupach -przygotowanie zdrowego posiłku. Dodatkowo uczniowie wykonali piękne plakaty.

 •      

        W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach z gier zespołowych i lekkiej atletyki. Reprezentacja szkoły w „Dwa ognie” po zaciętej walce osiągnęła III miejsce. Natomiast na zawodach LA odbywających się na nowym kompleksie lekkoatletycznym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu nasi uczniowie wywalczyli dwa srebrne medale : Patryk Orc w pchnięciu kulą i Tobiasz Kuchajewicz w biegu na 300 metrów. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Poniżej dostępny jest link do galerii i wyników.

  http://www.naszraciborz.pl/site/art/2-sport/0-/49604-ii-mistrzostwa-raciborza-w-dwa-ognie--sp-13-z-pucharem.html#galeria

  http://www.naszraciborz.pl/site/art/2-sport/0-/49732-halowe-mistrzostwa-raciborza-i-powiatu-raciborskiego-w-lekkiej-atletyce.html#10

 •  

  „Od chrztu do misji”- pod takim tytułem odbył się Metropolitarny Kongres Misyjny w Rudach Raciborskich 23 kwietnia 2016r. Spotkanie to miało charakter wspólnotowy, brały w nim udział trzy diecezje: gliwicka, katowicka i opolska. Na to misyjne spotkanie pojechały chętne dziewczynki z grupy Dzieci Maryi. Ofiarni rodzice i opiekunowie pomogli nam w podwózce. W dniu misyjnym uczestniczyły: animatorka Karolina Gawliczek, Martyna Knura, Łucja Konieczny, Zuzanna Szpilka, Katarzyna Fiołka, Izabela Lenort, Karolina Krakowczyk, Oliwia Klimaszka, Karolina Kowol, Karolina skwarecka, Weronika Bauer, Marta Przegendza, Aleksandra Dudek, Julia Jambor, Kinga Niestrój, Emilka Tunk, Dorota Grycman, Aleksandra Krakowczyk, Helenka Konieczny, Łucja Pytel i s. Sylwia. O godz. 10.00 miało miejsce oficjalne otwarcie Kongreu Misyjnego w Sanktuarium pod wezwaniem Matki Bożej Pokornej. Każda z diecezji miała za zadanie przyjechać w określonym kolorze- nasza diecezja przybyła w kolorze niebieskim. Spotkania formacyjne odbywały się w grupach wiekowych dorosli- młodzież- dzieci. Naszym pierwszym zadaniem było odgąnać ukryte hasło, w tym celu zgodnie z mapą udałyśmy się do pobliskiego parku, gdzie czekały na nas kolejne atrakcje. Według mapy miałyśmy zadanie ukryte w sektorze D2- gdy tam dotarłyśmy okazało się, że aby uzyskać litery do hasła trzeba chińskimi pałeczkami przenieść chrupki z jednego miejsa na drugie. Zabawa była wyśmienita. Kolejnymi zadaniami w następnych sektorach były: skoki w worku z podaniem hasła, gra ruchoma, zgadywanka, podczas której należało się ustawić przy jednej z trzech proponowanych odpowiedzi i na reszcie szukanie miejsca z nagrodami. Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc. Gościem specjalnym był Leos Halbrstat dyrektor PDM w Czechach. Po uczcie Eucharystycznej doświadczyłyśmy smaków misji, czekała na nas zupa peruwiańska, lody misyjne, wata misyjna, koncert muzyki gospel „ Przebudzenie”, ciekawe kiermasze misyjne i wystawy. Całość świętowania podsumowano został o godz. 14.30 przez nabożeństwo misyjne połączone z odnowieniem przymierza chrzcielnego i koronką do Bożego Miłosierdzia.

  Zapraszamy do naszej galerii

 •  

   

    Na początku roku szkolnego została ogłoszona akcja zbierania zużytych znaczków pocztowych dla misjonarzy. Akcja będzie trwać aż do końca roku szkolnego 2014​/15​. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży znaczków pomogą misjonarzom i ich podopiecznym w pracy i zabawie. Serdeczne Bóg zapłać za dobre serca i solidarność składają - s. Bernadeta i misjonarze Ojcowie Werbiści

 •  
    Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice!

  W listopadzie organizowaliśmy w naszym parafialnym Kościele zbiórkę okularów na misje - okulary dotarły na miejsce i otrzymaliśmy podziękowanie. Trochę to trwało, ale dobrze, że przesyłka została dostarczona. Ciesze się, że 198 szt. zebranych okularów - nadal może posłużyć. Dziękuję Dzieciom Maryi za pomoc

  Treść podziękowania z Zambii
  Likumbi, 5 marca 2015r.
  "Serdecznie dziękuję Dzieciom Maryi prowadzonym przez Siostrę Bernadetę i parafianom z Raciborza, którzy podarowali swoje okulary, by pomóc potrzebującym w Zambii. Zorganizowaliśmy w Likumbi w szkole gabinet medyczny, w którym dwie lekarki badały ludzi, sprawdzały...
 •  

    A co to jest ten papier czerpany? Jest to rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębnienia pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien, odwadnianej na sicie. Dzisiaj klasa V podczas zajęć techniki miała okazję poznać tajniki czerpania papieru. Uczniowie samodzielnie przygotowali pulpę i wykonali własne papierowe arkusze arkusze.

 •  A co to jest ten papier czerpany? Jest to rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębnienia pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien, odwadnianej na sicie. Dzisiaj klasa Vb podczas zajęć techniki miała okazję poznać tajniki czerpania papieru. Uczniowie samodzielnie przygotowali pulpę i wykonali własne papierowe arkusze arkusze. Za tydzień to samo będzie robiła klasa Va

   

 •  

    Uczniowie kl. III na zajęciach założyli hodowlę roślin. Dzieci podzieliły się na grupy. Każda z nich miała inne zadanie do wykonania. Jedni sadzili bratki , niezapominajki i stokrotki, inni siali szczypiorek, groszek, rzeżuchę, koper i pietruszkę. Na koniec  oznaczyli rośliny tabliczkami, podlali ziemię i ustawili doniczki w klasowym kąciku przyrody. Częściowe efekty pracy można było zobaczyć po trzech dniach, gdy wyrosła czupryna rzeżuchy. Obecnie w naszym klasowym ogródku zrobiło się bardzo zielono.

 •  

   

    Dn. 29.04.2015r. na basenie PWSZ w Raciborzu rozegrano mistrzostwa w  pływaniu  wśród uczniów kl. III. Uczestnicy walczyli o puchar dyrektora SP 15. Wśród najlepszych zawodników na podium stanęła uczennica naszej szkoły Weronika Bauer. Zdobyła brązowy medal w konkurencjach 50 m stylem dowolnym oraz srebrny stylem motylkowym.  Gratulujemy Weronice i życzymy dalszych sukcesów.